5 negatívnych vplyvov jojo efektu a ako nad ním vyhrať?

Jojo efektu sme sa podrobne venovali v našom článku “Ako poraziť jojo efekt a schudnúť natrvalo?”. 

Stručne: Jojo efekt, to je keď úbytok váhy je len krátkodobým víťazstvom, a kilogramy sa vrátia a to rovno s prídavkom. No, na čo by ste si mali dávať pozor, ak sa vydávate na túto jojo dráhu nezdravých diét?  Ako sa jojo efektu vyhnúť, zistite v tomto článku!

1. Tuk sa ukladá rýchlejšie ako svaly…

V niektorých štúdiách viedol jojo efekt k zvýšenému percentu telesného tuku. Počas fázy zvyšovania hmotnosti sa pri jojo efekte tuk získava ľahšie ako svalová hmota. V 11 z 19 štúdií sa to potvrdilo. Podľa štúdií sa tento tuk ukladá najviac na bruchu.

Pokiaľ diétu, ktorá má za následok jojo efekt, budete opakovať, môžete nabrať až 3 krát viac tuku

Preto je vhodné držať sa proteínovej diéty, ktorá neželaný efekt jojo efektu neprinášajú. Odporúčame počas chudnutia aj pravidelne cvičiť. (1)

2. Chuť do jedla neustále rastie!

Tukové bunky vytvárajú hormón leptín, ktorý slúži ako prostriedok komunikácie s mozgom ohľadne pocitu sýtosti. Keď chudnete, strácate tuk, prirodzene klesá produkcia leptínu. Tento pokles leptínu má priamy dopad na náš apetít a pocit hladu.

Navyše, počas diéty sa telo prispôsobuje nižšiemu energetickému príjmu a spomaľuje svoje procesy, aby zachovalo energiu. Tento adaptívny mechanizmus vedie k tomu, že spaľujete len minimálne množstvo kalórií

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí rýchlo schudnú, môžu do 1 roka opätovne pribrať až 30 - 65 % zo svojej pôvodnej váhy. Ešte alarmujúcejšie je zistenie, že 1 z 3 osôb naberie ešte viac kilogramov, ako mala na začiatku nezdravej diéty. (2)

3. Zvýšené riziko cukrovky

Chudnutie, ako aj priberanie ovplyvňuje hormóny a stresový hormón kortizol nie je výnimkou. Počas chudnutia je zvýšená hladina kortizolu, ktorá zapríčiňuje ukladanie tukov na bruchu, ako aj zvyšuje riziko vzniku cukrovky a srdcových porúch

Na podozrenie, vzniku diabetes typu 2 v dôsledku jojo efektu, poukázali 4 štúdie.

4. Zvýšené riziko ochorenia srdca

Naberanie na váhe, vrátane kolísania váhy v dôsledku jojo efektu, vedie k vysokému krvnému tlaku. Najhoršie na tom je, že jojo efekt môže zablokovať zdravý účinok úbytku hmotnosti v budúcnosti!

Podľa štúdie, na 9 509 dospelých, má zvýšenie rizika srdcových ochorení od veľkosti výkyvu hmotnosti. Čím viac sa počas jojo efektu schudne a čím viac sa opäť priberie, tým je riziko väčšie srdcových ochorení. (3)

Jedna štúdia však tvrdí, že tento negatívny efekt sa môže po 15 rokoch stratiť, čo znamená, že nezmyselné diéty z mladosti možno nepocítime na zdraví v strednom veku. (4)

5. Frustrácia a psychické problémy

Môže byť veľmi frustrujúce vidieť, ako tvrdá práca, ktorú ste vynaložili na chudnutie, zmizne počas opätovného priberania pri jojo efekte.

Možno ste vyskúšali niekoľko diét, ktoré vám nepomohli dosiahnuť dlhodobé výsledky, po ktorých túžite. Nie je to osobné zlyhanie - je to jednoducho čas vyskúšať niečo účinné!

A práve pre vás je tu proteínová diéta, ktorá je skutočne efektívna a prináša dlhodobé výsledky, bez ohrozenia vášho zdravia a neželaného jojo efektu

Ako bojovať proti jojo efektu?

  • Dajte si malé realistické ciele: Stanovte si malé, dosiahnuteľné ciele a postupne ich zvyšujte.
  • Zmeňte krátkodobé plány na dlhodobé a zmeňte svoj životný štýl: Zamerajte sa na dlhodobé zmeny v stravovacích návykoch a cvičení.
  • Nestresujte pre každú kalóriu: Nefixujte sa príliš na kalórie, skôr sa sústreďte na zdravý životný štýl a príjem stravy s obsahom proteínov a vitamínov.
  • Podpora okolia: Zdieľajte svoje ciele s rodinou a priateľmi, ktorí vás podporia.

Jojo efekt môže byť vážnym ohrozením vášho zdravia, a preto je dôležité prijať trvalé a zdravé zmeny v živote. Nenechajte sa odradiť neúspechmi a vždy hľadajte dlhodobé riešenia pre udržanie zdravej váhy.

Zdoje: